Prawidłowe przygotowanie pacjenta do badań laboratoryjnych jest konieczne do uzyskania wiarygodnego wyniku, obrazującego aktualny stan zdrowia pacjenta oraz postawienia właściwej diagnozy przez lekarza. Należy odpowiednio przygotować się do wizyty w laboratorium.
Pobranie próbki MOCZU do badania ogólnego:
- Przed oddaniem moczu do badania należy stosować zwyczajową diety oraz przyjmować fizjologiczną ilość płynów.
- Nie należy pobierać moczu po znacznym i długotrwałym wysiłku fizycznym.
- Trzy dni przed badaniem należy unikać stosunków płciowych.
- Do badania ogólnego moczu należy przeznaczyć pierwszą, poranną próbkę moczu oddanego po nocnym spoczynku, niekrótszym niż 8 godzin. Mocz powinien znajdować się w pęcherzu przez co najmniej 4 godziny.
- Do badania stężenia albuminy w moczu i wskaźnika albumina/kreatynina (ACR) należy przeznaczyć drugą, poranną próbkę moczu, oddaną około 2 godziny po pierwszej oddanej mikcji.
- Do badania Pyrylinksu D w moczu należy przeznaczyć drugą, poranną próbkę moczu, oddaną około godziny 10:00 rano.
Instrukcja prawidłowego pobrania moczu do badania ogólnego:
- Mocz powinien zostać pobrany do czystego, jednorazowego pojemnika, który można nabyć w naszym laboratorium lub w aptece. Pojemnik należy czytelnie opisać zamieszczając na nim imię i nazwisko pacjenta oraz datę i godzinę pobrania próbki.
- Przed przystąpieniem do oddania próbki moczu należy umyć ręce.
- Przed oddaniem moczu do badania należy zachować standardową higienę narządów moczowo-płciowych.
- Kobieta powinna umyć czystą wodą ujście cewki moczowej (z góry na dół).
- Mężczyzna podczas mycia narządów moczowo-płciowych czystą wodą, powinien odsunąć napletek.
- Po umyciu należy osuszyć narządy moczowo-płciowe jednorazowym, papierowym ręcznikiem.
- Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety. Dopiero następną zebrać do naczynia (najlepiej ok. 50 ml, jednak nie mniej niż 10 ml). Resztę moczu należy oddać do toalety.
- Wnętrza pojemnika nie wolno dotykać rękoma.
- Uwaga! Próbkę moczu należy dostarczyć do laboratorium nie później niż 2 godziny od pobrania. Jeżeli nie jest możliwe dostarczenie próbki do laboratorium w tym czasie, próbka powinna być przechowywana w lodówce w temperaturze 2-8°C i dostarczona do laboratorium w ciągu 4 godzin od pobrania.
- Materiał do badania przyjmujemy w godzinach pobierania materiału.
- Przed wykonaniem cytologii nieginekologicznej moczu należy zgłosić się do laboratorium po specjalny pojemnik z płynem utrwalającym.
- Przed wykonaniem badań metodami biologii molekularnej w moczu, np.: Chlamydia trachomatis met. real time PCR w moczu, Neisseria gonorrhoeae (rzeżączka) met. real time PCR w moczu, CMV (cytomegalowirus) met. PCR w moczu należy zgłosić się do laboratorium po podłoże transportowe.
żródło: European Confederation of Laboratory Medicine. European urinalysis guidelines. Scand J Clin Lab Invest Suppl. 2000;231:91-92. PMID: 12647764
Na podstawie:
1) Bil-Lula I, Ćwiklińska A, Kamińska D, Kamińska J, Kopczyński Z, Kozłowska D, Krzywonos-Zawadzka A, Mantur M, Mertas A, Pietruczuk M, Solnica B, Zoubek I. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej dotyczące badania upostaciowanych elementów moczu w medycznym laboratorium diagnostycznym : stanowisko ekspertów opracowane na podstawie zaleceń Clinical and Laboratory Standards Institute oraz European Confederation of Laboratory Medicine. Diagnostyka Laboratoryjna. 2019;55(3):145–198.
2) https://diag.pl/pacjent/poradnik-pacjenta/jak-przygotowac-sie-do-badania/
3) European Confederation of Laboratory Medicine. European urinalysis guidelines. Scand J Clin Lab Invest Suppl. 2000;231:1-96. PMID: 12647764.
4) Materiały własne