Prawidłowe przygotowanie pacjenta do badań laboratoryjnych jest konieczne do uzyskania wiarygodnego wyniku, obrazującego aktualny stan zdrowia pacjenta oraz postawienia właściwej diagnozy przez lekarza. Należy odpowiednio przygotować się do wizyty w laboratorium.
KREW do większości badań laboratoryjnych powinna być pobrana:
- Po wypoczynku nocnym (nie powinno się wykonywać badań po nieprzespanej nocy).
- Na czczo to znaczy bez jedzenia, bez picia. Ostatni posiłek powinno się spożyć około 12 godzin przed badaniem, najlepiej około godziny 18:00 dnia poprzedniego.
- W dniu badania nie należy palić papierosów, ani żuć gumy.
- W dniu badania można wypić maksymalnie pół szklanki wody niegazowanej.
- Dopuszcza się, aby niemowlęta i małe dzieci spożyły lekkie śniadanie w dniu badania, jednak do oznaczenia glukozy dziecko musi być bezwzględnie na czczo.
- W dniu poprzedzającym badanie należy unikać:
- obfitych i tłustych posiłków,
- spożywania alkoholu,
- wzmożonego wysiłku fizycznego.
- W okresie poprzedzającym badanie (1-2 tygodni) zachować normalną dietę (unikać głodówek).
- O przyjmowaniu leków w dniu pobrania krwi decyduje lekarz zlecający badania. Decyzja o odstawieniu leków w dniu pobrania materiału powinna być bezwzględnie skonsultowana z lekarzem.
- Na wyniki badań mogą mieć wpływ stosowane suplementy diety. Między innymi biotyna przyjmowana w wysokich dawkach, może powodować fałszywe zawyżenie lub zaniżenie wyników. Jeśli to możliwe, nie przyjmuj biotyny 72 godziny przed badaniami.